ВИДОВЕ  МАРШРУТИЗАЦИЯ

 

Терминът "маршрутизация" е известен в светамрежи. Маршрутизацията е процес на изпращане на данни с помощта на рутер, който е инструмент, който е в състояние да изпраща пакети данни по интернет или мрежа до местоназначението си.

Процесът на маршрутизиране се осъществява на третия слой (т.е. мрежовия слой, например интернет протокола) на седемслойния протокол за стека на OSI.

За да може процесът на маршрутизиране да тече, нещата сатрябва да бъдат разгледани на маршрутизатора, който е адресът на местоназначението, различните включени рутери, за да научите отдалечена мрежа, която е направена, и най-добрият рутер във всяка мрежа.

Информацията за маршрутизатора се съхранява в таблицата за маршрутизиране, която обяснява как да намерите отдалечена мрежа.

 

Видовете маршрутизация могат да бъдат разграниченивъз основа на естеството на маршрутизиране, маршрутизиране и маршрутизиране на протоколи и клас в маршрутизационните протоколи. За повече подробности по-долу ще бъде обяснено за разпределението на видовете маршрутизация:

 

маршрутизиране на протоколи и клас в маршрутизационните протоколи. За повече подробности по-долу ще бъде обяснено за разпределението на видовете маршрутизация:

А. Въз основа на природата на маршрутизация

Видове маршрутизация въз основа на характера на маршрутизацията

1. Статично маршрутизиране

Провежда ли се маршрутизацията отМрежови администратори ръчно. А именно чрез въвеждане на настройките на таблицата за маршрутизиране, които са включени от рутера. Тази настройка ще опише пътя от пакет до местоназначението му, през кой интерфейс ще премине.

Плюсове:

Недостатъци:

2. Маршрутизиране по подразбиране

Ръчно изпращане на пакети към хоп рутераСледва функцията на това маршрутизиране. А именно чрез добавяне на рутер към целевата мрежа, дистанционното управление не е достъпно в таблицата за маршрутизиране. Използва се в мрежи, които имат изход.

Плюсове:

Недостатъци:

3. Динамична маршрутизация

Процесът на маршрутизиране се извършва чрез създаване на aАвтоматични комуникационни линии за данни, подредени според конфигурацията. Ако промените в топологията настъпят в мрежата, тогава новият маршрут на маршрутизация ще бъде създаден от рутера автоматично. Динамичното маршрутизиране е разположено на мрежовия слой на компютърния слой в TCP / IP Protocol Suites. Динамичното маршрутизиране също така функционира за намиране на мрежата и извършване на актуализации на маршрутизатора на таблицата за маршрутизиране.

Плюсове:

Недостатъци:

Б. Въз основа на протокол за маршрутизация и маршрутизация

Видове маршрутизация въз основа на протокол за маршрутизиране и маршрутизиране

1. Маршрутизиран протокол

Използван ли е протоколът на рутераза изпращане на потребителски данни от една мрежа в друга. Този протокол за маршрутизиране носи трафик на данни, като например прехвърляне на файлове, имейл и друг мрежов трафик. Примери за маршрутизирани протоколи: IPX, IP, DECnet и AppleTalk.

2. Протокол за маршрутизиране

Протокол за компютърни мрежи,неговата функция е да изучава динамично мрежа, която е свързана и излъчвана, и да изучава съществуващия мрежов път. Ако маршрутизаторът е различен, можете да обменяте актуализации чрез протокола за маршрутизиране. Например BGP, EIGRP, RIP и OSPF.

Един вид протокол в комуникацията с данни. Способността му да обменя маршрути, да събира маршрути, да определя маршрута до местоназначението му в мрежа. Оборудван с алгоритъм. BGP е категория на протокол за маршрутизиране на EGP (External Gateway Protocol).

За използване балансиране на разходите различни и алгоритми вектор за разширено разстояние Алгоритъмът е комбинация от вектор на състояние на връзка и разстояние и използва DUAL (Дифузно актуализиране на алгоритъма) за изчисляване на най-краткия маршрут.

Представлява протокол, който регулира таблицата за маршрутизиране според свързания рутер. И следващият рутер предоставя информация на рутера, който е свързан директно.

Стандартното маршрутизиране се използва от няколко доставчици на мрежа и е описано в RFC 2328. Оборудван е с алгоритъм за състояние на връзката или наречен алгоритъмът Dijkstra / SPF.

Как работи протоколът: най-краткият път на „дървото“ ще бъде изграден и след това изпълнен с най-добрите маршрути от маршрутизиращата таблица, генерирана от „дървото“. OSPF играе само роля в поддържането на IP маршрутизиране. Актуализациите за маршрутизиране ще се появят, когато има промяна в топологията на мрежата и бъдат заредени.

В. Клас в протокол за маршрутизация

Видове маршрутизация въз основа на клас в протокола за маршрутизиране

1. Вектор на разстояние

Протоколи, които попадат в тази категория класще определи най-добрия маршрут до мрежа въз основа на разстоянието му по маршрута. Маршрутите / маршрутите с най-краткото хоп разстояние до дестинационната мрежа ще бъдат най-добрият избор на път.

2. Състояние на връзката

Друг термин е протокол най-кратък път-първи, Маршрутизиране на Tablen, намерено на рутераима уникална функция, а именно функцията таблица за маршрутизиране се отделя и става 3 таблици. Първата функция е да записва промени от директно свързани мрежи. Вторият служи за определяне на топологията на цялата интернет работа. И третата функция е за таблицата за маршрутизиране.

3. Хибрид

Последният протокол е включен в категория клас, който използва аспекти на протоколи за маршрутизиране на вектор-разстояние и състояние-връзка.

Това е обяснение на видовете маршрутизация въз основа на естеството на използвания маршрут, протокол за маршрутизация и клас на протокола. Надяваме се полезен и лесен за разбиране!